Príbeh, ktorý vám chceme priblížiť, začal začiatkom februára 2018. Práve vtedy volal pán Martin Podstavek, vedúci Slovenského ekonomického a kultúrneho úradu v Taipei z Taiwanu, o.i. obdivovateľ očovského folklóru, riaditeľovi P. Holíkovi so žiadosťou – ponukou vystaviť očovské kroje a tradičné ľudové náradie používané v minulosti v Očovej i Podpoľaní, na festivale 2018 YIlan International Children’s Folklore & Folkgame Festival od 07.07. do 19.08.2018. Nasledovali týždne telefonickej i e-mailovej komunikácie, rozhovory s viacerými zaineresovanými ľuďmi , mnoho otázok, na ktoré sme hľadali odpovede. Až prišla tá najdôležitejšia – oficiálne pozvanie na spomínaný festival a termín zaslania všetkých požadovaných predmetov, ktorým bol koniec marca.
Artefakty, ktoré sme vyberali z Minimúzea umiestneného v Remeselnom dvore a ktoré sú majetkom OZ Očovan, sme preto museli zostaviť, zabaliť, označiť, pofotiť, popísať a urobiť veľmi podrobný zoznam. Tento obsahoval nielen názov predmetu či kroja, ale aj obdobie, z ktorého pochádza, dôvod používania v minulosti, jeho materiál. Dôležité bolo odváženie každého balíka i krabice, pretože zásielka cestovala cez Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR diplomatickou poštou prostredníctvom leteckej prepravnej spoločnosti Air Cargo Global do hlavného mesta Taiwanu Taipei
Spomínané pozvanie pre P. Holíka súviselo s jeho dvomi úlohami na festivale: 1. tesne pred jeho začiatkom pomôcť správne inštalovať jednotlivé časti a 2. v rámci predstavenia Slovenska prezentovať fujaru, zachovávanie tradičných remesiel v Remeselnom dvore a realizovať školu ľudového tanca.
Ako s priaznivcami očovského i slovenského folklóru, ale aj priaznivcami zachovávania tradičných ľudových remesiel, sa chceme s vami podeliť o túto výnimočnú účasť (festivalu sa zúčastnilo okolo 100 súborov z celého sveta, iba jeden vystavovateľ krojov a tradičného ľudového náradia zo Slovenska) a prinášame vám v tejto časti zábery z príprav i samotného pobytu (vďaka úžasne ochotnej pani Mgr. Chen LIANG Podstavek, PhD. z SEKÚ v Taipei). Preto nás sledujte ďalej.
Dňa 07.07.2018 sa slávnostným ceremoniálom začal v meste Ylan hore uvedený festival. Súčasťou otvorenia slovenskej expozície bola aj ukážka hry na fujaru, ktorá zaujala – tu pozri. Festival mal dennú návštevnosť 10 000 ľudí.
Napísali povedali o nás/2018:
Na výstavu do Taiwanu putuje 12 očovských krojov
Slovenské kroje z Očovej budú cez leto súčasťou expozície na Taiwane!
Pôvodné očovské kroje poputujú na Taiwan
Sleduj oficiálny facebook Slovenského ekonomického a kultúrneho úradu v Taipei
FB stánka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Tlačová agentúra Taiwanu CNA
Výstava pôvodnej slovenskej ľudovej kultúry z obdobia prvej ČSR na Taiwane
The original eyeliner costumes are on Taiwan
Slovakia featured at Yilan children’s festival
Starí Očovania mali naozaj dobrý vkus
2019 a 2020
Druhým významným miestom, na ktorom si mohli návštevníci pozrieť vystavené očovské kroje a tradičné pracovné náradie, bola Centrálna národná knižnica v hlavnom meste Taipei v termíne od 02.04. do 12.05.2019. Organizácii, príprave, usporiadaniu jednotlivých častí i otvoreniu sa venovali zamestnanci SEKÚ v Taipei. O jednotlivých etapách sa dočítate na:
príprava otvorenie informovanie taiwanskými médiami a info MZV a EZ SR
V taiwanskom meste Taichung sa v dňoch od 22. októbra do 24. novembra 2019 konala ďalšia, v poradí už tretia, výstava očovských krojov a historického náradia. Miestom jej konania bola Národná verejná informačná knižnica, navštívilo ju 11 652 ľudí, o.i. aj zástupcovia z 31 škôl. Tu sa dozviete viac:
Inventár, zapožičaný z Očovského minimúzea na Taiwane, sa presunul do ďalšieho mesta – Taitung. Tam sa v Národnom múzeu praveku uskutočnila v dňoch od 18.12.2019 do 06.04.2020 ďalšia tentokrát spojená výstava: Slovenské ľudové umenie a ľudové umenie pôvodných taiwanských národov. Bližšie informácie o nej si pozrite na:
Po ukončení poslednej štvrtej výstavy sa všetky vystavované predmety, precízne zabalené a označené, vrátili späť v auguste 2020 diplomatickou poštou na Slovensko. Podľa vyjadrenia pani Michaely Šutákovej, zástupkyne vedúceho SEKU v Taipei, výstavy urobili obrovské meno Slovensku na Taiwane a dlho rezonovali hlavne medzi obdivovateľmi cudzích kultúr.